Outdoor knives

Manufacturers

Product Information

Service Offer

Outdoor knives
It does not matter where you spend you free time, be it in mountains, in forests or by a lake. The most precious things are acquired experiences. Morakniv made it its goal to be your companion during your trips. For these purposes, three unique series of outdoor knives have been created. They are named after three areas in proximity to Mora city...
It does not matter where you spend you free time, be it in mountains, in forests or by a lake. The most precious things are acquired experiences. Morakniv made it its goal to be your companion during your trips. For these purposes, three unique series of outdoor knives have been created. They are named after three areas in proximity to Mora city. They are Eldris, Kansbol and Garberg. These areas are „fäbod“, where cattle were traditionally grazed during summer months. Morakniv pays homage to this tradition and lifestyle closely related to old ways of nature.
More

Outdoor knives There are 16 products.

Subcategories

  • Eldris
    Morakniv Eldris is a small outdoor knife that fits practically wherever. You will appreciate that especially during hiking, camping or hunting. Blade is 2mm thick and 59 mm long (in this case rather 59 mm short). Blade is made from high quality Swedish stainless steel 12C27 and its spine is specially ground so it can be used with fire starter. Knife has specially shaped handle made from two types of polymer, the same ones that make up the sheath. There are several color variants available. Eldris knives are great for everyone from beginning hikers to seasoned adventurers.
  • Garberg
    Čepel nože Morakniv Garberg je vyrobena z kvalitní uhlíkové případně nerezové oceli o tloušťce 3,2 mm. I přesto že se jedná o nejrobustnější model Morakniv, lehce s ním zvládnete i jemnou práci jako je například řezbařina. Díky technologii Scandi-grind se nůž lehce brousí a to i v terénu. Hřbet čepele lze použít také jako křesadlo. Multi-Mount systém umožňuje snadné a variabilní připevnění nože a jeho pohotové použití.
  • Kansbol
    Díky dlouhé tradici skandinávské vášně pro pobyt ve volné přírodě jsou nože Morakniv Kansbol tou správnou volbou při vašem dobrodružství. Ať už musíte štípat dříví při rozdělávání táboráku nebo stáhnout právě ulovenou rybu, model Kansbol vám bude tím pravým partnerem. Tento model spojuje flexibilitu lehkého nože a sílu robustnějších kousků. Tato kombinace z něj dělá skutečně univerzálního pomocníka. Čepel je pro lepší přesnost profilovaná a její hřbet lze použít také jako křesadlo. Pouzdro je vyrobeno z pevného polypropylenu a poskytuje tak dokonalou ochranu.
Showing 1 - 16 of 16 items
Showing 1 - 16 of 16 items